شاید باورتان نشود که مهم ترین بخش یک کسب وکار همین محتوا می باشد که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم. اگر این بخش به درستی کار نکند، شما هرچقدر میخواهید تلاش کنید ولی کاملا بی فایده خواهد بود. هر کسب و کار باید قبل از شروع، یک نگرش کلی به ماهیت محتوا کسب و کار خود بکند. این نگرش باعث می شود که کسب و کار خود سودمند شود. اولین قدم برای نگرش کردن خوب دیدن است.

گام اول در نگرش کردن این می باشد که بدرستی ماهیت محتوای کسب و کار را بدانیم. در این مقاله ابتدا به چیستی سیستم محتوا می پردازیم و سپس هر یک از اجزای اصلی سیستم را با دیاگرام های مربوطه توضیح میدهیم و در مقالات آینده سیر تکمیلی محتوا تا تولید محتوا به شما عزیزان آموزش میدهیم. همراه ما باشید

سیستم محتوا چیست ؟

سیستم محتوا دارای سه جزء اصلی می باشد که به طور پیوسته با یکدیگر در ارتباط هستند. این اجزا شامل :
1- اطلاعات 2- مخاطب 3- هدف میباشد. هر یک از این اجزا به طور پیوسته با یکدیگر در ارتباط هستند. اگر هر یک از این اجزا به درستی کار نکنند. سیستم به ناکارآمدی سوق خواهد گرفت. در ادامه به بررسی ماهیت هر یک از این اجزا میپردازیم.

دیاگرام کلی سیستم محتوا :

دیاگرام کلی محتوا

اجزای سیستم محتوا :

– اطلاعات :

مجموعه ای از داده ها که برای مخاطب مفید و ارزشمند است که بدون پشتوانه علمی هیچ ارزشی ندارد. تمامی این اطلاعات میتواند در دسته بندی های مختلف قرار بگیرد و هر یک از این دسته بندی ها میتواند به صورت سلسله مرات شکل بگیرند. نکته ای که باید همه بدانیم ، به هیچ عنوان اطلاعاتی را بدون منابع و کپی منتظر نکنیم و از همه این هست که مخاطبین یا کاربران همیشه دوست دارند در کمترین زمان ممکن اطلاعات را به خوبی دریافت کنند.

اطلاعات، ایده بهتری دارند

پس اطلاعاتی که تهیه می کنید به صورت جمع بندی ارائه شود. نکته مهمی که هیچوقت به آن توجه نمی کنیم. جمع بندی و نتیجه گیری لازمه ورود به دنیای ارتباط است.

-مخاطب :

ابندایی ترین نکته ای که باید از شروع تولید محتوا باید در نظر بگیرید، مخاطب است. اگر مخاطبین خود را نشناسید و تولید محتوا برای آنها انجام دهید تمام زحماتتان را هدر داده اید.

مخاطبین شما، قلب کسب و کار شما هستند

یک لیستی از مخاطبین خود تهییه کنید سپس اطلاعاتی نظیر سن، مدرک تحصیلی، علایق و … را دسته بندی کنید. بیشترین جامعه آماری که مخاطب یا طرفدار شما هستند را درنظر بگیرید و تلاش برای تولید محتوا در جهت علایق، نیازمندی ها و… برای مخاطبین خود کنید.

– هدف :

بدون سیبل هیچ تیراندازی تفنگ خودرا پُر نمی کند. هدف، مهمترین و اساسی ترین اجزای تولید محتوا می باشد. هدف مانند نقشه راهنما برای درست کردن پازل است. اگر هدف نداشته باشید و برای هدفتان برنامه ریزی نکنید متاسفانه شکست می خورید.

اهدافت رو بنویس و به سمتش حمله ور شو

پیشنهاد ما این است که اهداف کلان خود را طبق چشم انداز تهیه کنید و سپس اهداف خُرد را متناظر با هدف های کلان کسب و کارتان تدوین کنید. و برای همه ی اهداف خود چه در سطح کلان و خرد بازه زمانی مشخص کنید. در آخر هم سیاست های رسیدن به هدف خود را در بازه مشخص شده ترسیم کنید. این بهریتن روشی است که میتونید ازش استفاده کنید.

جمع بندی و نتیجه گیری

محتوا یک سیستم است. اگر اجزای این سیستم به درستی کار نکند کل سیستم به بیهودگی میرود. باید تمام تلاش خود را انجام دهید که حداقل یک پیوند ارتباطی بین اجزای محتوا برقرار کنید. همیشه این سیستم رو مد نظر بگیرید و تولید محتوا را به سرعت انجام دهید.

دقت و صبر بزرگترین ویژگی است که باید از آن استفاده کنید.

ما به شما این فرصت را می دهیم که برای کسب و کار خود این موارد را تهیه بفرمایید و برای ما در قسمت تیکت ارسال کنید تا تیم ما بتواند به شما کمک کند.